O Tannenbaum

O Tannenbaum – jeden z najbardziej znanych i najczęściej śpiewanych dziś niemieckich utworów związanych z Bożym Narodzeniem. „Tannenbaum” to w języku niemieckim jodła (die Tanne) lub choinka (der Weihnachtsbaum). Twórców prawdopodobnie zainspirował fakt, że jodła i drzewa świerkowe są wiecznie zielone.

Najbardziej znaną wersją tekstu jest ta, którą w roku 1824 stworzył lipski organista i nauczyciel muzyki Ernst Anschütz. Melodia jest tradycyjna i nie wiadomo z jakiej epoki pochodzi. Wiadomo, że najstarszy tekst tej kolędy ma swój początek w 1550 roku.

Pochodzenie zwyczaju ubierania choinki – Niemcy
Tradycja strojenia choinki wywodzi się z VIII wieku, kiedy to św. Bonifacy, nawracał na chrześcijaństwo pogańskich Franków. Święty kazał ściąć olbrzymi dąb, któremu oddawano cześć. Upadający dąb zniszczył wszystkie pobliskie drzewa oprócz małej sosenki. Św. Bonifacy uznał to za znak niebios, a młode zielone drzewko za symbol Chrystusa i chrześcijaństwa. Zwyczaj ubierania choinki w znanej nam formie dotarł do nas z Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku.